12 Aralık 2011 Pazartesi

2011 yılı e-ticaret sektörüne genel bakış

2011 yılının bitmesine kısa bir süre kala geride bırakacağımız yıl ile ilgili çeşitli istatistikler yavaş yavaş yayınlanmaya başlandı. Bu bağlamda bizde 2011 yılı e-ticaret sektörü ile ilgili bir değerlendirme yapmak istiyoruz.

1 Kasım 2011 tarihinde ntvmsnbc.com sitesinde e-ticaret sektörüne yönelik olarak aşağıda ki haber yayınlanmıştı
Türkiye’de e-ticaret yüzde 52 büyüdü
Her beş kişiden biri internet üzerinden alışveriş yapıyor.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko’nun açıklamasına göre, Türkiye’de her 5 kişiden biri internet üzerinden alışveriş yapıyor. Ayrıca e-ticaret ile yapılan alışverişte 9 ayda yüzde 52 oranında artış gerçekleşti.
Öyle anlaşılıyor ki 2010 yılında yaklaşık olarak yüzde 50 büyüyen e-ticaret bu sene yine en az yüzde 50 büyüme gösterecektir.

Bu büyümenin başlıca sebepleri ise;

1. İnternetin kullanımın oranının artması

İstatistiksel verilere göre en çok alışveriş yapan grup 20-25 yaş aralığı. Bunu ise 25-30 yaş grubu aralığı takip ediyor. Yaş grubu aralığı arttıkça internetten alışveriş oranları düşmekte.

En çok alışveriş yapan genç diye tabir edeceğimiz yaş grubu aralığı yaklaşık olarak 25 milyon kullanıcı içermekte ve bu grubun 5 milyonu aktif olarak internet üzerinden alışveriş yapmaktadır.

2. Bankacılık sektöründe ki gelişmeler

Türkiye'de ki bankacılık sistemi Avrupa ülkeleri ve Amerika'ya göre daha önde. İnternet bankacılığı gözönüne alındığında hemen hemen her türlü işlemi kolayca yapabiliyorsunuz. Ayrıca bankaların diğer kurumlar ile entegrasyon yapılarıda çok sağlam. Örneğin fatura ödeme gibi. Bu imkanların yanında bankalar her gün yeni hizmetler sunmaktalar.

3. Kredi ve banka kartı kullanımındaki yaygınlık ve taksit imkanları

Türkiye'de toplamda 50 milyona yakın kredi kartı ve 75 miyon civarında da banka kartı mevcut. Tüketiciler nakit taşımak yerine kredi kartı veya banka kartı kullanıyorlar. Özellikle taksit imkanları, bonus puan kullanımına ise ayrı bir düşkünlüğümüz var.

4. Lojistik imkanları

Türkiye'nin yüzölçümünün fazla büyük olmaması ve kargo firmalarının hizmet kalitesinden dolayı Edirne'de gönderilen bir paket Hakkari'ye 3 işgünü içerisinde teslim edilebilmekte. Kargo firmaları e-ticarete yönelik tahsilat hizmetleride veriyorlar.

5. İnternet altyapısındaki gelişmeler

Gerek Türk Telekom gerekse diğer telekom firmaları ciddi anlamda yatırım yapmaktadırlar. Genişbant internet kullanım oranı her geçen gün artmaktadır.

6. Mobil cihazlar ve sosyal ağlar

Facebook gibi sosyal ağlarda ortalama bir ayda geçirdiğimiz süre 30 saate yaklaştı. Sosyal ağları yine aktif olarak kullanan genç kesim. Ayrıca bu kesim mobil cihazlarada oldukça ilgili.


Yukarıdaki verilerden ortaya çıkan sonuç ise Türkiye'de e-ticaretin önünde parlak bir gelecek var. En az 5 sene yüzde 50 büyüme göreceğiz. Özellikle sosyal ağlarda pazarlama da gün geçtikçe yaygınlaşacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder